Wesprzyj nas

Recenzje polecanych przez nas książek

Jak się nie nudzić na emeryturze?

nienudzic

Książka Stanisława Mędaka „Jak się nie nudzić na emeryturze?” trafiła w moje ręce jeszcze pachnąc świeżym drukiem. Byłem niezmiernie ciekaw, jak ktoś poprowadzi ów poradnik dla emeryta i rencisty tak, by był interesujący i przydatny dla seniorów. Miałem swój konstrukt myślowy, co w danej propozycji powinno się znaleźć, jednak po lekturze okazało się, że zostały zawarte w niej pewne informacje, których się nie spodziewałem. Źle? Nie, bardzo dobrze! Publikacja zaskoczyła mnie paroma rozdziałami, ale o tym później.

Poradnik czyta się szybko i przyjemnie. Autor z pewną dozą humoru podaje niektóre fakty, czy też porady, co na pewno w tego typu publikacji jest zaletą. Jest to pozycja bardzo przydatna, zwłaszcza dla tych seniorów, którzy korzystają z Internetu. Na pewno potrafi zmobilizować i pokazać inny świat na przykładzie przywołanych przez autora stylów spędzania wolnego czasu – aktywnie i z pożytkiem. W niniejszej publikacji odnajdujemy szereg dróg, którymi warto pójść, by nie zostać stłamszonym mentalnie i fizycznie przez cztery ściany własnego domu. Jeśli każdy z odbiorców będących na emeryturze wybrałby choć jedną z jedenastu prezentowanych przez autora dróg na pewno by nie żałował, a i spełniłby przy tym funkcję prezentowanego poradnika.

Niestety, jeśli ktoś nie posiada umiejętności korzystania z Internetu, a takich osób w gronie seniorów jest raczej więcej niż mniej, wtedy dostęp do prezentowanych w poradniku instytucji, form aktywności będzie utrudniony. Książka bowiem zawiera mnóstwo ciekawych i interesujących adresów internetowych, jednak numerów telefonów, czy adresów stacjonarnych jest w niej naprawdę niewiele, a szkoda!

Na pewno świeży emeryt bądź emerytka, którzy uporządkowali cały garaż i wszystkie narzędzia, doprowadzili domowy ogródek do perfekcji i stwierdzili, że teraz nie mają już co robić po lekturze prezentowanego tu poradnika zobaczą, że jest jak zagospodarować wolny czas i naprawdę jest co z nim robić! Jakie więc sugestie spędzania wolnego czasu znajdziemy w omawianym poradniku? Autor będzie nas skutecznie zachęcał do pomocy innym poprzez: wolontariat na rzecz naszych bliźnich, pomoc zwierzętom czy zaangażowanie się w ekologiczne akcje, takie jak sprzątanie świata. Pokaże nam też możliwości naszego rozwoju prezentując Uniwersytety Trzeciego Wieku czy ciekawe miejsca w Internecie. Nie zabraknie także informacji o relaksacji i medytacji.

Tak jak w życiu są chwile, które rozpamiętujemy bez końca, są chwile, które po prostu dla nas niewiele znaczą, tak też w niniejszej książce są mocne i słabsze rozdziały. Na tych słabszych nie zamierzam się tu skupiać, jednak do fragmentów, które zaskoczyły mnie in plus, należą dwa. Temat odwróconej hipoteki, poruszony w rozdziale dziewiątym, jest czymś, co burzy tradycyjny styl myślenia – i bardzo dobrze! Czym jednak jest ta odwrócona hipoteka? Jeśli posiadamy nieruchomość oraz skromną rentę / emeryturę, a naszej nieruchomości nie ma za bardzo kto dziedziczyć, możemy zastosować mechanizm hipoteki odwróconej. Polega on zgoła na tym, że sprzedajemy nasz dom bankowi, a bank pozwala nam w nim mieszkać do końca życia… do końca życia także nam go spłaca w postaci comiesięcznych wypłat. Podsumowując, co miesiąc dostajemy od banku określoną kwotę za naszą nieruchomość, która uzupełnia naszą małą rentę / emeryturę, dzięki czemu mamy więcej pieniędzy w portfelu i jakość naszego życia ulega poprawie. Jednak po naszej śmierci domu nikt nie dziedziczy, trafia on bowiem w ręce banku – cóż, coś za coś. Autor podaje ten oto sposób na godne przeżycie jesieni swojego życia. Pomysł jest kontrowersyjny – a jakże – jednak podaje bardzo ciekawą alternatywę.

Innym miejscem w książce, które mnie zaskoczyło jest rozdział jedenasty „Lista złych uczynków”. Znajdziemy w nim zachętę do sporządzenia swoistego rachunku sumienia i podsumowania naszego życia. Po co? By bez stresu, bez wewnętrznych konfliktów rozpocząć jesień swojego życia – by nie wracać do tego co złe, co zostało w tyle, tylko iść do przodu, być aktywnym i zdrowym mentalnie i fizycznie.

„Jak się nie nudzić na emeryturze?” autorstwa Stanisława Mędaka jest propozycją dla tych, którzy szukają aktywności, jednak brakuje im wiedzy w co i jak się zaangażować. Pokazuje nam jak wystartować w tym nowym, wartościowym rozdziale życia. Książkę można zakupić między innymi w Oficynie Wydawniczej Impuls

Kuba Słowik  • Gallery

    dsc_0127 dsc_0126 dsc_0125 dsc_0124
  • Najpopularniejsze tematy