Wesprzyj nas

Recenzje polecanych przez nas filmów

„Czasami życie bywa znośne”

Wisława SzymborskaJeśli macie Państwo ochotę na chwilę wzruszeń, refleksji, ale i dobrej zabawy, to z przyjemnością polecam film „Czasami życie bywa znośne”. Autorką scenariusza i reżyserką tego obrazu jest dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska, która na co dzień kojarzona jest raczej z bieżącymi wydarzeniami politycznymi niż kinematografią. Ale chwała jej za to, że nie bała się podjąć nowego wyzwania, bo powstał pogodny, nastrojowy i bardzo zabawny, po prostu wyjątkowy film o wyjątkowej kobiecie – Wisławie Szymborskiej. Z racji wieku (choć kobietom się lat nie liczy) można by powiedzieć o naszej noblistce – seniorka. Ale tylko z powodu daty urodzin, bo pani Wisława jest osobą tak energiczną, pełną pasji i niebanalnych pomysłów, że nie da się Jej określić jednym słowem.

Film nie jest typową biografią, a raczej pochwałą życia i czerpania z niego różnych drobnych przyjemności. Wraz z bohaterką podróżujemy do ciekawych miejsc i w Jej imieniu odwiedzamy ludzi, których Ona sama chciała poznać, ale Jej się to nie udało. Słuchamy Jej wierszy czytanych przez Włochów, ale najlepiej brzmią w interpretacji samej autorki. Szukamy Nobla po całym Jej mieszkaniu i przy okazji dowiadujemy się, że w domu poetki jest 600 szuflad! Śmiejemy się, kiedy Jerzy Illg opowiada o podziale Jej życia na dwie części: przed i po tragedii sztokholmskiej mając na myśli przyznanie nagrody Nobla i jednocześnie poznajemy starania pani Szymborskiej, żeby to wyróżnienie niewiele zmieniło w Jej życiu.

Nie mam zamiaru psuć Państwu przyjemności i napisać o wszystkim, co znalazło się w filmie. Zresztą nie byłoby to łatwe, bo pomysłami, które w nim są można by obdzielić kilka innych obrazów. Chciałabym tylko gorąco zachęcić do poznania historii osoby, która potrafi się jednocześnie cieszyć życiem, ale i mieć nad tym życiem poważną refleksję, którą w tak lekki sposób oddaje w swoich wspaniałych wierszach.

Aleksandra Bukowska


  • Gallery

    dsc_0127 dsc_0126 dsc_0125 dsc_0124
  • Najpopularniejsze tematy