Poprzez Kresy

globeŚródmiejski Ośrodek Kultury (ul. Mikołajska 2) zaprasza w czwartek, 16 maja 2013, o godzinie 17.00 na prelekcję i pokaz zdjęć Piotra Korpantego pt. „Poprzez Kresy: Czerniowce”.

Czerniowce, miasto położone nad Prutem, mającym swe źródło w Czarnohorze, było w austriackiej Galicji stolicą autonomicznej Bukowiny. Miasto istniało w XIV w. i leżało na terenie Mołdawii. Znajdowała się tam siedziba metropolity cerkwi prawosławnej. Czerniowce wraz z Moldawią zostały wchłonięte przez Turcję, później należały do Austrii, Rumunii i Związku Sowieckiego.

Austriacy doprowadzili do utworzenia autonomicznej metropolii prawosławnej, uniezależnionej od władz cerkiewnych terenu Rosji. Migracje ludności i kolonizacja w okresie galicyjskim spowodowały, ze Czerniowce stały się miastem kosmopolitycznym. Polacy byli znaczącą narodowością skupioną wokół kościoła „polskiego” i kilku organizacji patriotycznych. Zachował się imponujący swoją wielkością i stylem pałac metropolity Bukowiny, będąc obecnie głównym zespołem obiektów uniwersyteckich i równocześnie najatrakcyjniejszym zabytkiem miasta. Poza tym warto w Czerniowcach zwiedzić obiekty sakralne, prawosławne, katolickie i żydowskie.

Wstęp wolny.

15.05.2013, 11:38, dodała: Ola

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz