Muzeum bez granic czyli ruszamy w miasto!

mhk_mbgMuzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w sobotę, 27 kwietnia 2013, o godzinie 12.00 na wykład tematyczny w Muzeum, połączony ze zwiedzaniem Krakowa w ramach cyklu „Muzeum bez granic czyli ruszamy w miasto!”.

Tym razem spotkanie pt. „Śladami czcigodnych mężów związanych z Felix Saeculum Cracoviae (św. Jan Kanty, św. Stanisław Kazimierczyk, bł. Michał Giedroyć, Świętosław Milczący” rozpocznie się w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35, sala Baltazara Fontany), a poprowadzi je p. Michał Grabowski.

Inspiracją do wykładu stał się obraz Felix Saeculum Cracoviae – św. Jan Kanty w otoczeniu świętych, który najprawdopodobniej został namalowany przez Józefa Korzeniowskiego na planowaną uroczystość kanonizacji tego patrona Akademii Krakowskiej. Spotkanie przybliży nie tylko życie i kult Jana z Kęt, ale również postaci żyjące w XV wiecznym Krakowie, które zmarły w opinii świętości: Św. Stanisław Kazimierczyk, św. Szymon z Lipnicy, sługa boży Michał Giedroyć, sługa boży Izajasz Boner i Świętosław Milczący zwany Błogosławionym. Nie zabraknie wątków nawiązujących do historii kultu świętych chrześcijańskich oraz skomplikowanych procesów kanonizacyjnych.

Uzupełnieniem wykładu będzie krótki spacer do Kościoła św. Anny, gdzie w transepcie, po prawej stronie od wejścia, znajduje się ołtarz – konfesja św. Jana z Kęt.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc osoby chętne do wzięcia udziału w spacerze proszone są o dokonanie zapisu w Centrum Obsługi Zwiedzających (Sukiennice, Rynek Główny 1) lub pod numerem telefonu 12 426 50 60.

Wstęp bezpłatny.

26.04.2013, 08:43, dodała: Ola

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz