Dzień Wolnej Sztuki

Dzień wolnej sztukiDzień Wolnej Sztuki to międzynarodowa akcja muzealna, której celem jest umożliwienie widzom znalezienia swojego sposobu na odbiór sztuki i otwarcie się na jej niespieszną percepcję. W każdym z muzeów, które bierze udział w akcji, zostaje wybranych kilka obiektów z wystaw stałych lub czasowych. Zwiedzający zatrzymują się przy nich na przynajmniej kilka minut, a po godzinie spotykają się na lunchu lub kawie, aby wymienić się wrażeniami. Akcja promuje świadome oglądanie sztuki i zwalnia zwiedzających ze źle pojętego poczucia obowiązku każącego im oglądać całą ekspozycję.

W Krakowie, w akcji, która odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia 2013, o godzinie 12.00 wezmą udział: Międzynarodoweo Centrum Kultury, MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i 5 oddziałów Muzeum Narodowego .

Tego dnia, o godzinie 12.00 w MOCAK-u zwiedzający skupią się na pięciu wcześniej wybranych pracach z wystaw stałych i czasowych, a po godzinie wszyscy uczestnicy spotkają się w Kawiarni MOCAK-u aby podzielić się wrażeniami.

Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje w godzinach od 10.00 do 18.00 przyjrzenie się pięciu dziełom grafiki prezentującym kobietę w roli matki, towarzyszki, muzy, wojowniczki i alegorii dobra i zła na wystawie pt. „Praca kobiety nigdy się nie kończy”.

Muzeum Historyczne zaprasza tego dnia o godzinie 12.00 do piwnic Pałacu Krzysztofory, gdzie o pięciu wybranych eksponatach opowiedzą dyrektor MHK Michał Niezabitowski i pracownicy muzeum: dr Magdalena Kwiecińska, Małgorzata Niechaj i Witold Turdza.

Muzeum Narodowe będzie czekać na chętnych o godzinie 12.00: w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Sukiennicach (Rynek Główny 3), w Domu Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26), w Domu Jana Matejki (ul. Floriańska 41), w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9) oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17). Szczegółowe informacje o zwiedzaniu w/w Oddziałów znajdują się na stronie: www.muzeum.krakow.pl

26.04.2013, 08:03, dodała: Ola

Tagi: , ,

Dodaj komentarz