Orszak Trzech Króli

W tym roku krakowski Orszak Trzech Króli wyruszy w niedzielę, 6 stycznia 2013, o godzinie 11.15 równocześnie z trzech punktów miasta: z Wawelu, placu Matejki i ulicy Retoryka. Wspólne spotkanie odbędzie się na Rynku Głównym, gdzie przed stajenką nastąpi uroczyste pokłonienie się Dzieciątku i Świętej Rodzinie, a następnie uczestnicy Orszaku zostaną zaproszeni do włączenia się we wspólne śpiewanie kolęd. Pomocne będą w tym śpiewniki, które zostaną rozdane w czasie przemarszu wraz z papierowymi koronami.

Każdy z trzech orszaków, które wyruszą z różnych punktów miasta będzie miał inny charakter. W orszaku czerwonym, wyruszającym z Wawelu i prowadzonym przez króla reprezentującego Europę, pójdzie Metropolita Krakowski. Przed katedrą zostanie rozegrana scenka, w której Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz przywita przybyłego króla i jego rycerzy, a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi za gwiazdą do stajenki.

Orszak niebieski – prowadzony przez monarchę reprezentującego kontynent afrykański i zaczynający się na Placu Matejki będzie miał charakter misyjny. Królowi będzie towarzyszył zespół bębniarzy, a kapucyńscy misjonarze pracujący na Czarnym Lądzie będą uczyć kolęd w jednym z afrykańskich narzeczy.

Dalekowschodnim akcentem orszaku zielonego, wyruszającego z ul. Retoryka będzie długi, kolorowy smok niesiony przez kilkanaście osób.

Królowie, symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę podążą do Stajenki w asyście swoich dworów – kilkuset małych rycerzy i dwórek, których role odtwarzać będą uczniowie krakowskich szkół. Nie zabraknie, jak co roku, scenek rozgrywanych na trasie przemarszu, m.in. dworu króla Heroda oraz Walki Dobra ze Złem.

Szczegółowe informacje: orszak.org

05.01.2013, 18:22, dodała: Ola

Tagi: ,

Dodaj komentarz