Wesprzyj nas

Technologie

Wyszukiwanie zaawansowane

googlelogoInternet jest potężnym źródłem informacji, czy jednak potrafimy za jego pośrednictwem skutecznie pozyskiwać chciane przez nas dane?

Jesteśmy na stronie głównej wyszukiwarki – Google.pl, strony za pośrednictwem której najczęściej rozpoczynamy swoje przeszukiwanie zasobów Internetu. Po prawej stronie okienka w które wpisujemy nasze zapytania mamy odsyłacz wyszukiwanie zaawansowane. Po przejściu na stronę rozszerzonych opcji wyszukiwania wyświetli się nam wiele tzw. filtrów. Możemy eksperymentować ze wszystkimi, ja omówię poniżej dwa z których korzystam najczęściej.

Format Pliku – opcje tą wybieramy jeśli chcemy znaleźć konkretny dokument, kwestionariusz, prezentacje w określonym formacie [np. PDF – dla dokumentów które otworzymy przez Acrobat Reader oraz DOC i RTF – dla dokumentów które otworzymy w programie MS Word, PPT dla prezentacji Power Point]. Co nam daje taki sposób wyszukiwania informacji? Skraca nam przede wszystkim czas. Jeśli interesuje nas ściągniecie konkretnego dokumentu na swój komputer nie musimy się błąkać po stronach które mówią o takich dokumentach, a ściągniemy go od razu.

Data, funkcji tej używamy wtedy, gdy chcemy odnaleźć stronę umieszczoną w Internecie w określonym czasie. Dla przykładu, wybierając opcje w ciągu ostatnich 24 godzin, wyświetlą nam się najnowsze newsy. Wyszukiwarka domyślnie znajduje najbardziej popularną stronę, a nie ostatnio umieszczoną. Dlatego, jeśli Polskę zaczną zalewać powodzie, a my wpiszemy słowo klucz w wyszukiwarce: powódź. Możemy w pierwszych rezultatach otrzymać informacje odnośnie powodzi stulecia z 1997 roku, bądź encyklopedyczne informacje dotyczące zjawiska powodzi – zamiast aktualnych danych.

Zachęcam do testowania tychże funkcji, bowiem wyszukiwanie zaawansowane, wcale nie musi być trudniejsze.

Wirusy komputerowe

virus-pendriveW czasie gdy profilaktyka przed wirusami grypy jest tak bardzo w modzie, warto wspomnieć o ochronie przed wirusami… dla naszego komputera! On też czuje się przecież zagrożony, a o złapanie infekcji nie jest trudno. Czym jest jednak wirus komputerowy? Jak czytamy za Wikipedią: Wirus komputerowy to krótki program komputerowy, zwykle szkodzący systemowi operacyjnemu lub utrudniający pracę użytkownikowi komputera. Każdy wirus ma zdolność samo powielania. Może naszemu komputerowi zaszkodzić na różne sposoby, przede wszystkim przez: kasowanie i niszczenie danych, rozsyłanie e-mailowego spamu, kradzież danych (hasła, numery kart płatniczych, dane osobowe), wyłączanie komputera, wyświetlanie różnych niechcianych przez nas obrazów i dźwięków oraz przez całkowite uniemożliwienie pracy na komputerze. Jak więc się strzec? Po pierwsze musimy zachować zimną krew i sprawdzić czy program zainstalowany na naszym komputerze jest aktualny. Najprawdopodobniej jeśli się zdezaktualizował poinformują nas o tym różne wyskakujące dymki w systemie Windows.

Tak jak wirusy grypowe, tak też wirusy komputerowe mają zdolność do mutowania, dlatego istotne jest by program antywirusowy aktualizował się zbierając informacje o nowym złośliwym oprogramowaniu. Co warte jest jeszcze do dodania, różnica między szczepionkami przeciw grypie dla ludzi a programami antywirusowymi jest taka – że programy działają.

Przejdźmy zatem do konkretów, czyli jak zabezpieczyć się i nie płacić. Dla użytkowników domowych istnieje kilka dobrze działających darmowych wersji programów antywirusowych. My polecamy dwa z nich, które używamy u siebie na komputerach. Osobiście polecam, AVG Anti-Virus Free Edition – który jest bardzo dobrym, lekkim programem spełniającym w stu procentach swe zadanie. Ola, moja redakcyjna koleżanka używa Avast! Home Edition i chwali  go równie dobrze co ja swój. By pobrać jeden z wymienionych programów należy kliknąć na jego nazwę lewym klawiszem myszy. Pamiętajmy także, że na naszym komputerze może pracować tylko jeden program, dlatego przed instalacją nowego musimy odinstalować stary, który działał wcześniej na naszym komputerze. Zdrowia życzę, internautom i ich maszynom!

Radio w Internecie

radioInternet może nam służyć w wielu rzeczach, jedną z nich jest słuchanie muzyki. Co jednak, jeśli chcielibyśmy posłuchać zwykłego radia? A może tak, Programu Pierwszego Radia Polskiego? Nic trudnego, możemy to zrobić za pośrednictwem przeglądarki internetowej – najlepszy do tego będzie Internet Explorer, ponieważ powinien on zawierać już cały zestaw tak zwanych ‚wtyczek’ umożliwiających nam słuchanie radia przez przeglądarkę. Zapraszam do słuchania zupełnie legalnie wszystkich stacji Polskiego Radia. Inne komercyjne stacje radiowe także powinny być dostępne w Internecie, wystarczy tylko skorzystać z wyszukiwarki Google.pl

Jak oszczędzać?

50Oszczędzać można na różne sposoby, jednym z nich jest nieprzepłacanie za różnego typu towary. Jak dowiedzieć się czy oferta w markecie w którym zamierzamy kupić, dajmy na to ‚pralkę’ jest ofertą naprawdę godną uwagi? Moglibyśmy zjeździć całe miasto, odwiedzając oferujące naszą ‚pralkę’ sklepy i marnując przy tym cały dzień. Możemy też skorzystać z bardzo pomocnych porównywarek cen w sklepach internetowych. Działanie takie pomóc może nam w dwojaki sposób. Po pierwsze, możemy dowiedzieć się czy nie przepłacamy. Po drugie, jeśli cena w tradycyjnym sklepie jest wyższa o paręset złotych (a tak zdarza się nie rzadko) możemy znaleźć najlepszą cenę naszego produktu w zestawieniu różnych sklepów internetowych i zamówić produkt przez Internet. Najczęściej na stronach sklepów internetowych dostępne są numery telefoniczne konsultantów, którzy przeprowadzą nas krok po kroku przez proces zakupu. Zapraszam do zapoznania się serwisami porównywającymi ceny. Musimy pamiętać, ze serwisy te nie są sklepami internetowymi, a jedynie porównują w nich ceny pod kontem danego produktu. Ceneo: www.ceneo.pl Skąpiec: www.skapiec.pl Tanio www.tanio.pl

Inne wyszukiwanie grafiki

Do ciekawego sposobu przeglądania internetowych zasobów grafiki zachęca nas Google, a dokładnie Google Image Swirl. Wyszukiwarka ta jest jeszcze w wersji testowej, jednak w bardzo ciekawy sposób porządkuje grafikę – wedle motywów wspólnych fotografii którą wybierzemy we wstępie. Nic innego jak tylko zachęcić do używania Google Image Swirl.

Darmowe i dobre programy

compNie za wszystkie programy których używamy na naszym komputerze musimy płacić! Dla przykładu na portalu DobreProgramy.pl odnajdziemy uporządkowane w kategorie bezpłatne programy [freeware] lub ich wersje testowe [trial]. Wśród oferowanych programów znajdziemy między innymi: programy biurowe, antywirusowe, graficzne, te umożliwiające nagrywanie płyt i odtwarzanie filmów oraz wiele innych które ułatwią nam pracę z komputerem. Jak pokazuje doświadczenie, niejednokrotnie darmowe wersje wystarczają w zupełności do domowego użytkowania.

Tłumacz online

translateJęzyk, to nie przeszkoda. Dziś nie znając obcego języka, możesz surfować po obcojęzycznych stronach. Jak tego dokonać? Często, przy wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google, pojawia się odnośnik – [Tłumaczenie strony] – po jego naciśnięciu strona zostanie przetłumaczona na nasz język.Możemy też korzystać z Tłumacza Google, do którego wklejamy słowo, zdanie lub dłuższy tekst, ustalamy języki tłumaczeń i wciskamy klawisz: Tłumacz. Oczywistym mankamentem, jest jakość tłumaczenia dłuższych tekstów, są one często tłumaczone słowo po słowie, przez co czasem można zgubić sens. Jednak o wadach i zaletach tego tłumacza przekonamy się testując go – www.translate.google.pl – do czego zachęcam!

Powiększamy czcionkę

okularyIstnieje prosta możliwość powiększenia czcionki na przeglądanej przez nas stronie internetowej. W tym celu, wciskamy i przytrzymujemy prawy klawisz Ctrl, a następnie przesuwamy suwak w myszce zwany scrollem. W zależności, czy kręcimy nim od siebie, czy do siebie, powiększamy lub pomniejszamy rozmiar czcionki na stronie. Taki sam efekt uzyskamy, jeśli wciśniemy i przytrzymamy prawy klawisz Ctrl, a następnie naciśniemy „+” lub „-” w bloku klawiatury numerycznej po prawej stronie.


  • Gallery

    dsc_0127 dsc_0126 dsc_0125 dsc_0124
  • Najpopularniejsze tematy