Wesprzyj nas

Przyroda

Najstarszy bumerang

kiel_mamutaW Pieninach, w Jaskini Obłazowej znaleziono najstarszy bumerang na świecie! Jest on bardzo nietypowy, ponieważ wykonano go z ciosu (kła) mamuta. Tymczasem inne znane bumerangi zrobione były z drewna. „Mamuci” bumerang ma 71 cm długości, waży ok. 80 dag i pochodzi z okresu datowanego na ok. 30 000 lat p.n.e.. Gdy go odnaleziono był uszkodzony, na szczęście w trakcie wykopalisk udało się odnaleźć brakującą końcówkę. W celu zbadania m.in. zasięgu broni wykonano z tworzywa sztucznego kopię znalezionego bumerangu. Podczas przeprowadzanych testów, w najdłuższym rzucie osiągnięto odległość 66 m. Niestety, znaleziony eksponat należy do grupy bumerangów, które nie wracają po rzuceniu.

Bieguny zimna

winterBiegun zimna jest to punkt na półkuli północnej lub południowej, gdzie odnotowano najniższą na danej półkuli minimalną temperaturę powietrza.
Na półkuli południowej biegun zimna znajduje się niedaleko stacji antarktycznej Sojuz (dawniej Wostok), gdzie 21 lipca 1983 temperatura wyniosła -89,6 °C. Na półkuli północnej punkt ten położony jest na Syberii we wiosce Tomtor, niedaleko miasta Jakuck i Magadan gdzie najniższą temperaturę -72,2 °C odnotowano 14 stycznia 2004 r.
Potocznie mówi się także o biegunie zimna w skali jednego kraju. W Polsce za biegun zimna uważa się Suwałki, gdzie rzeczywiście średnie temperatury w zimie są najniższe. Jednak najniższą minimalną temperaturę dobową powietrza (-41 °C) zanotowano w Siedlcach 11 stycznia 1940 r.
Źródło informacji: pl.wikipedia.org

Cykada

cykadaZamieszkuje wschodnie i środkowe obszary Ameryki Północnej. Jest najdłużej żyjącym owadem. Co 17 lat larwy cykady wychodzą z ziemi i dojrzewają. Z tego powodu zostały powszechnie nazwane 17-letnią szarańczą. Charakterystyczny jest wydawany przez nie dźwięk – tzw. „pieśń zalotna” samców. Siła brzmienia „chóru” grupy tych owadów często przekracza 100 decybeli. W starożytności były trzymane w klatkach właśnie ze względu na „śpiew”.

Koliber

KoliberTen niezwykły ptak jest zdecydowanym faworytem w byciu naj… Jest najmniejszym ptakiem świata – długość jego ciała wynosi zaledwie od 6 do 22 cm, a masa zwykle od 2 do 20 g. Najszybciej też porusza skrzydłami – szybkość od 10 do 90 uderzeń na sekundę powoduje, że uchwycenie pojedynczego ruchu ludzkim okiem staje się niemal niemożliwe. Cechuje go także bardzo szybki metabolizm – niektóre gatunki w ciągu doby zjadają pokarm przewyższający dwukrotnie masę ich ciała. Jego serce bije średnio od 500 do 600 razy na minutę, a maksymalnie dochodzi nawet do 1260 uderzeń na minutę. Nocą niektóre gatunki zwalniają metabolizm, popadając w rodzaj odrętwienia, co pozwala im przenocować bez pożywienia – serce bije wtedy 50-180 razy na minutę.

Wulkany

Wulkan StromboliNazwa „wulkan” pochodzi od imienia rzymskiego boga ognia – Vulcanusa. Na Ziemi istnieje około 1300 czynnych wulkanów. Za czynny uważa się taki, który wybucha regularnie lub wybuchł przynajmniej raz w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. Wulkan, który nie przejawiał aktywności od 10 tysięcy lat, nazywany jest drzemiącym. Stan uśpienia może trwać nawet 25 tysięcy lat, a jeśli wulkan nie jest aktywny dłużej, to uważany jest za wygasły. Większość wulkanów znajdujących się na naszej planecie jest pod wodą i dlatego nie można ich obserwować, ale ok. 500 wulkanów to znane szczyty (np. Fudżi-jama czy Etna).

Tatuaż

TatuażSłowo „tatuaż” trafiło do Polski z Francji, natomiast nie ma pewności co do jego pierwotnego pochodzenia: może wywodzić się od polinezyjskiego słowa tatau (uderzać) lub od jawajskiego tau (blizna). Tatuaże dotarły do Europy dzięki żeglarzom powracającym z wypraw na Daleki Wschód. Dla wielu ludzi mają one szczególne znaczenie. Wzory rysunków na ciałach Aborygenów opowiadają o pochodzeniu i przodkach danego człowieka. Niestety, są one czytelne tylko dla członków danego klanu. Z kolei wśród niektórych ludów, np. u Maorysów tatuaże są jakby indywidualnym znakiem rozpoznawczym. Często, aby zaznaczyć, że coś należy do jakiejś osoby, rysują na przedmiotach takie same wzory, jakie są na jej twarzy.

Szarańcza

locustStadna odmiana tego owada tworzy największe stado jakie zaobserwowano w królestwie zwierząt. Wędrując, szarańcza powoduje gigantyczne straty wśród upraw i szaty roślinnej. Chmara jest w stanie pożreć tylko w ciągu jednego dnia około 80 tysięcy ton zboża. To tyle, ile wystarczyłoby, aby nakarmić 200 milionów ludzi! Nic zatem dziwnego, że zaliczana jest do jednej z plag biblijnych.
(źródło: www.onet.pl)

Tukan

tukanMa największy dziób spośród wszystkich ptaków. W większości przypadków stanowi on 2/3 długości ciała. Niekiedy może być nawet dłuższy. Dziób ma budowę ażurową co oznacza, że zbudowany jest z sieci kości i wbrew pozorom jest bardzo lekki.
(źródło: www.onet.pl)

Jaskinie

caveNajdłuższa jaskinia na świecie ma 565 kilometrów długości. Jest to Jaskinia Mamucia, która znajduje się na terenie amerykańskiego stanu Kentucky. Drugie miejsce pod względem długości zajmuje licząca “tylko” 208 km ukraińska Jaskinia Optymistyczna.

Powietrze

odwaznikPowietrze jest cięższe, niż się powszechnie sądzi. W pokoju o wymiarach 5 metrów na 4 metry i wysokości 2,5 metra powietrze waży aż 62,5 kilograma, co odpowiada ciężarowi dorosłego człowieka. Całkowita ilość powietrza wokół Ziemi waży około 5000 bilionów ton.
(żródło: www.eioba.pl)


  • Gallery

    dsc_0127 dsc_0126 dsc_0125 dsc_0124
  • Najpopularniejsze tematy