Wesprzyj nas

Krakowskie kolokwium

mhk_kkMuzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza Państwa na cykl debat pn. „Krakowskie kolokwium” związanych z ważnymi tematami z historii Krakowa i Polski.

Najbliższe z nich, pt. „Pamięć Holocaustu w Krakowie – obciążenie czy przyszłość?” odbędzie się jeszcze dziś, 4 czerwca 2012 r., o godzinie 18.00, w Aptece pod Orłem (plac Bohaterów Getta 18).

W debacie udział wezmą dr Edyta Gawron (Uniwersytet Jagielloński), Janusz Sepioł (Senator RP), Ryszard Kotarba (Instytut Pamięci Narodowej), a spotkanie poprowadzi Dawid Hajok z redakcji „Gazety Wyborczej”.

Debata odbędzie się w 70. rocznicę pierwszego wysiedlenia Żydów z getta krakowskiego, które rozpoczęło się 31 maja i trwało do 8 czerwca 1942 roku. W tym czasie Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili krwawą selekcję wśród zebranych na placu Zgody (dziś plac Bohaterów Getta). Około 600 osób zostało wówczas zamordowanych na ulicach getta, a około 7000 jego mieszkańców wywieziono do komór gazowych Bełżca. W tak zwany „krwawy czwartek” (4 czerwca 1942) zginęli m.in. poeta Mordechaj Gebirtig i artysta malarz Abraham Neumann.

W trakcie spotkania odbędzie sie dyskusja  na temat form upamiętniania w Krakowie ofiar Holocaustu, ingerencji pomników w przestrzeń miejską. Debatujący spróbują odpowiedzieć na pytania o to, czy Holocaust jest naszym dziedzictwem i czy pamięć czasów zagłady wnosi pozytywne wartości do naszej teraźniejszości i przyszłości, a może tylko jest przykrym balastem?

Wstęp wolny.

04.06.2012, 12:57, dodała: Ola

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz


  • Gallery

    dsc_0127 dsc_0126 dsc_0125 dsc_0124
  • Najpopularniejsze tematy