Wesprzyj nas

Dzień Kubusia Puchatka

kubus_puchatekDziś jest ten dzień – Dzień Kubusia Puchatka. Został on ustanowiony w rocznicę urodzin Alana Alexandra Milne, który 14 października 1926 roku stworzył postać misia dla swojego syna Christophera. Chłopiec kilka lat wcześniej otrzymał od ojca pluszowego niedźwiadka znanej angielskiej firmy „Alfa Farnell” i od tej pory zafascynowany misiami, podczas każdej wizyty w zoo chciał odwiedzać jedynie swoją ulubienicę, Winnipeg.

Niedźwiedzica, przywieziona przez porucznika Iana Gary’ego z Kanady, od 1914 roku przebywała w londyńskim ogrodzie zoologicznym. Wcześniej, będąc żywą maskotką kanadyjskiego wojska, nabrała dużej ufności do ludzi, dzięki czemu, aż do swojej śmierci w roku 1936 była ulubienicą odwiedzających zoo dzieci.

Pierwsze wydanie opowiadania pt. „Winnie-the-Pooh” ukazało się w Anglii w roku 1926, natomiast na polską wersję musieliśmy poczekać aż do 1938 roku, kiedy to książka w tłumaczeniu Ireny Tuwim ukazała się pod tytułem „Kubuś Puchatek”.

Cytaty z „Kubusia Puchatka”:

„– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”

„I gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie. – I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: – Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.”

„Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej tam Prosiaczka nie było.”

„Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić.”

18.01.2012, 09:02, dodała: Ola

Tagi: ,

Dodaj komentarz


  • Gallery

    dsc_0127 dsc_0126 dsc_0125 dsc_0124
  • Najpopularniejsze tematy