Wesprzyj nas

Test Coopera dla wszystkich

BieganieW sobotę, 11 czerwca 2011 r. w 25 miejscach w całej Polsce każdy będzie mogli sprawdzić swoją kondycję. Na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach ogólnopolskiej kampanii promowania sprawności fizycznej zostanie zorganizowany TEST COOPERA DLA WSZYSTKICH. Impreza jest częścią akcji Polska Biega.

Test Coopera (czyt. test Kupera) – próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Kenneth Cooper opracował zestaw ćwiczeń obejmujących bieg, chód, pływanie i kolarstwo. Jednak to próba biegowa cieszy się największą popularnością. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Krakowska edycja odbędzie się na dwóch stadionach:

  • WKS WAWEL, ul. Podchorążych 3, w godzinach od 9.00 do 10.30 i od 13.00 do 17.00
  • AZS AWF KRAKÓW, ul. Jana Pawła II 78, w godzinach od 10.00 do 16.00

Każdy uczestnik Testu Coopera otrzyma:

  • Samoprzylepny numer startowy,
  • Certyfikat potwierdzający udział i zawierający wynik testu,
  • Butelkę wody po biegu,
  • Pierwsze sto osób na każdym obiekcie, otrzyma pamiątkową koszulkę.

Co zrobić by dobrze przygotować się do testu?

Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując. Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie: www.azs.krakow.pl

10.06.2011, 13:02, dodała: Ola

Tagi: , ,

Dodaj komentarz


  • Gallery

    dsc_0127 dsc_0126 dsc_0125 dsc_0124
  • Najpopularniejsze tematy