Wesprzyj nas

Aeneas

AeneasLogom

Jesienią 2009 roku na zlecenie Biura Infrastruktury Urzędu Miasta Krakowa zrealizowaliśmy cykl warsztatów z zakresu aktywności i mobilności osób starszych w ramach europejskiego projektu AENEAS. Celem naszego działania stało się podniesienie świadomości społecznej na temat zrównoważonego transportu wśród seniorów.

Przed przystąpieniem do realizacji zadania zorganizowaliśmy dwie grupy pilotażowe złożone z krakowskich seniorów. W trakcie spotkań rozmawialiśmy o potrzebach i oczekiwaniach osób starszych związanych z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej oraz interesujących ich zagadnieniach z zakresu zrównoważonego transportu. Na podstawie zebranych uwag i sugestii oraz konsultacji z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz krakowskich przewoźników – MPK i Mobilisa, przygotowaliśmy warsztaty.

W dziesięciu spotkaniach uczestniczyło blisko 250 krakowskich seniorów. Największym dla nas problemem stało się dotarcie do tak dużej grupy w bardzo krótkim czasie oraz zachęcenie seniorów do udziału w zajęciach. Dzięki ciężkiej pracy i kilkudziesięciu wizytom w klubach seniora, domach kultury i instytucjach użyteczności publicznej, a także współpracy z lokalnymi mediami  – udało się! Ufff!

DSCF0078Warsztaty podzieliliśmy na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich uczestnicy zapoznali się z korzyściami, jakie daje zrównoważony transport zarówno w wymiarze społecznym jak i indywidualnym. Otrzymali także informacje na temat zasad organizacji transportu publicznego, podziału zadań, przydatnych adresów i telefonów oraz ulg i udogodnień dla seniorów w komunikacji miejskiej w Krakowie. Dowiedzieli się również o przysługujących im bezpłatnych przejazdach – co, jak się okazało, nie dla wszystkich było takie oczywiste.

Część praktyczna warsztatów obejmowała zajęcia w mniejszych grupach i dawała każdemu z uczestników okazję do samodzielnego przećwiczenia nabywanych umiejętności.  Podczas tej części zajęć pracownicy krakowskiego MPK szkolili uczestników z obsługi wewnątrzpojazdowych automatów biletowych oraz automatu Krakowskiej Karty Miejskiej. Wielu z seniorów było zaskoczonych faktem, że w automacie KKM-u można nie tylko kupować bilety, ale także przeglądać mapki komunikacyjne czy dowiadywać się o bieżących wydarzeniach kulturalnych w Krakowie. Dużym zainteresowaniem cieszył się także moduł poświęcony zasadom bezpiecznej jazdy prowadzony przez specjalistę z tej dziedziny. Odbywał się on w specjalnie do tego celu podstawionym, najnowszym modelu tramwaju – Bombardierze. Seniorzy mogli spokojnie dotykać, zwiedzać i testować tramwaj, a także zadawać najróżniejsze pytania, bo wreszcie był ktoś, kto na nie chciał odpowiedzieć i wiedział jak.

Obie części warsztatów cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, którzy wielokrotnie sygnalizowali nam potrzebę częstszego organizowania podobnych szkoleń. Nawet ci spośród uczestników, którzy z racji wieku nie płacą już za bilety w komunikacji miejskiej, chętnie próbowali swoich sił w obsłudze automatów biletowych ciesząc się z możliwości przełamania oporów związanych z wykorzystaniem nowych technologii. Podczas trwania warsztatów ukazał się bardzo ciekawy artykuł p. Ewy Piłat w „Dzienniku Polskim”. Pani Ewa słusznie zauważyła, że przełamywanie barier w obsłudze automatów biletowych to element istotny w przełamywaniu barier w przyszłym kontakcie z różnorakimi innymi automatami, jak bankomaty czy automaty z jedzeniem czy napojami. Podczas warsztatów udało nam się stworzyć luźną i serdeczną atmosferę, co potwierdziły późniejsze wyniki ankiet. Zdecydowana większość seniorów wystawiła nam najwyższe oceny za organizację warsztatów oraz uznała ich tematykę za interesującą i przydatną a sposób prezentacji treści za zrozumiały. Warsztaty były dla nas okazją do poznania wielu wyjątkowych krakowskich seniorów i  kolejnym cennym doświadczeniem.

Więcej informacji:

Galeria zdjęć

Oficjalna strona projektu: www.aeneas-project.eu/pl

———————————————————————————————————————-

(Informacje archiwalne)

Aeneas to projekt europejski zmierzający do zwrotu w kierunku energooszczędnej mobilności w starzejącym się społeczeństwie, którego rezultatem ma stać się poprawa atrakcyjności zrównoważonego transportu wśród osób starszych. Projekt ten realizowany jest równolegle w pięciu europejskich miastach.

Miasto Kraków w ramach projektu Aeneas pomoże starszym ludziom poprzez:

 • poprawę bezpieczeństwa i atrakcyjności transportu publicznego
 • prowadzenie kampanii wśród dzieci i młodzieży nt. problemów osób starszych
 • organizację kampanii informacyjnych i szkoleń dla seniorów

Stowarzyszenie „Senior Na Czasie” w ramach projektu przeprowadzi cykl warsztatów z zakresu mobilności i aktywności osób starszych.

Czego konkretnie dowiem się na warsztatach?
W ramach warsztatów odbędą się m.in. zajęcia praktyczne z obsługi automatów Krakowskiej Karty Miejskiej, wewnętrznych automatów biletowych oraz bezpieczeństwa podróżowania. Przewidziana jest także prezentacja na temat ulg i udogodnień dla seniorów w komunikacji miejskiej w Krakowie, ścieżek rowerowych oraz alternatywnych wobec samochodu sposobów poruszania się po mieście.

Ile będą trwały warsztaty?
Niedługo… całość zajmie około dwóch godzin. W tym czasie przewidzieliśmy więcej zajęć praktycznych, niż suchego mówienia.

Kiedy odbędą się warsztaty?

 • 29.09.2009, godz. 9.30 – 11.30 lub godz. 12.30 – 14.30;
 • 07.10.2009, godz. 9.30 – 11.30 lub godz. 12.30 – 14.30;
 • 12.10.2009, godz. 12.30 – 14.30 lub godz. 15.30 – 17.30;
 • 28.10.2009, godz. 12.30 – 14.30 lub godz. 15.30 – 17.30;
 • 04.11.2009, godz. 9.30 – 11.30 lub godz. 12.30 – 14.30.

Dodatkowy termin:

 • 18.11.2009, godz. 10.30-12.30
  [Centrum Konferencyjne MPK, sala numer 3]

Chętnych prosimy o wybranie jednego z powyższych terminów (jednej z grup) i potwierdzenie udziału w spotkaniu:

 • telefonicznie pod numerami:

  • 012/654-51-48
  • 516-805-982

Gdzie odbędą się warsztaty?
Naszym celem jest jak najlepsze przekazanie informacji, dlatego zdecydowaliśmy się na zajezdnię  MPK przy ulicy Brożka 3. Nieopodal przystanku tramwajowego (linie 18, 19, 22). Część teoretyczna odbędzie się w Centrum Konferencyjnym MPK S.A., w sali nr 1, zaś część praktyczna – w wydzielonej części zajezdni, dzięki czemu zajęcia praktyczne będą mogły odbywać się wewnątrz pojazdów.


Wyświetl większą mapę

Co jeszcze warto wiedzieć?
Warsztaty są oczywiście bezpłatne, a dla ich uczestników przewidziano poczęstunek oraz sympatyczne upominki :)


 • Gallery

  dsc_0127 dsc_0126 dsc_0125 dsc_0124
 • Najpopularniejsze tematy